BİR NARGİLE USTASININ KADRAJINDAN KARELER…

by Hilal BAYAR

Güler yüzü ve içten sohbetiyle Urfa’nın samimi havasını İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde estiren bir usta Abdullah Zaza!

Aslında o bir nargile ustası…

Urfa’nın mistik havasını içine soluyan, kendi mekanında yıllarını nargile kültürüne vermiş bir insan…

Gel gelelim işin fotoğrafçılık boyutuna.  Hiçbir eğitim almadan sadece hobi olarak başladığı ve amatör olarak çektiği fotoğraflar bence birçok fotoğrafçıya taş çıkartacak cinsten.  Özellikle memleketi Urfa’ya fotoğraflarının ince detaylarında yer veren Zaza deklanşöre her bastığında o kadrajın hakkını çeşitli güzelliklerle ziyadesiyle icra etmiş.

IMG_9725                                   IMG_9761

Ustanın merakla beklenen 1. Kişisel Sergisi sonunda İstanbullu sanatseverlerle buluşmuştu işte. Bu şahane eserleri görmemek belki de fotoğraf sanatına haksızlık olurdu diye düşünüyorum.  Eyyübiye Belediyesi tarafından düzenlenen ve İstanbul’da yapılan serginin açılışını Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci yaptı, sergi 3 gün sürdü. Tabi ben ilk gününe yetişemediğim için orada ancak son gün bulunabildim. Sergiye her kesimden yoğun ilgi vardı.

 

Fotoğrafa ve sanatçıya benim kadar değer veren bir arkadaşımla birlikte fuar merkezinin yolunu tuttuk. Kendisini sadece sosyal medyadan takip ediyordum ve fuara gittiğimde nasıl bir ortamın beni beklediğini bilmiyordum. Gayet sıcak bir “Merhaba”yla bizi karşıladı, ig’nin tanınmış birçok fotoğraf sanatçısı da sergiye ziyarette bulunmuştu ve bu sayede onlarla da güzel bir sohbet ortamı kurmuş olduk.

IMG_9724                 IMG_9726

Gerek Urfa kültürü gerekse Türkiye’nin çeşitli mekanlarını konu alan sergide, her fotoğraf bir diğerini unutturacak güzellikte izler bıraktı bende. Detaylar, renkler, aktarılmak istenen düşünce ve ortaya çıkan tema kısacası harika bir kompozisyon çalışması.

Sergi bir sanat aktivitesi olmakla beraber aynı zamanda da Soma’da hayatını kaybeden yurttaşlarımıza yardım amacıyla yapılmış bir sosyal sorumluluk projesiydi.  Ben yüreği sevgi dolu bu sanat insanın sergisine gitmekten büyük haz aldım, kaçıranlar ise bana göre çok şey kaybettiler…                              

Güler yüz, sıcak bir kahve, sanat, sosyal sorumluluk ve yeni bir dost!

Nice güzel sergilerde daha buluşmak dileğiyle başarılar Sayın Abdullah Zaza.

Sevgiler

Hilal BAYAR

 

 

 

You may also like

Leave a Comment